Angyal, Vittorio Gözö
Rođen: Bönyrétalap (Mađarska) 1. svibanj 1889.
Umro: Milano, 1952. ?
Roditelji: Otac: Sammuel Majka: Ida rođena Brech
Supruga: Irma rođena Weisz (?, 25. ožujak 1895. - Milano, ?), domaćica
Djeca: Raoul (?, 12. kolovoz 1927. - ?)
Vittorio Gözö Angyal, arhitekt mađarskog židovskog porijekla koji je djelovao u Rijeci.
Studirao je u Budimpešti, gdje je 20. lipnja 1911. godine diplomirao i stekao zvanje građevinskog inženjera.
1910. dolazi u Rijeku, gdje djeluje kao samostalni arhitekt. Postaje talijanski državljan kraljevskom uredbom iz 1928. godine. Udaje se za Irmu rođenu Weisz, kćer Sammuela Weisza, poznatog trgovca porculanom i kristalima, i Irene Weiss, domaćicu rođenu u Rijeci, 25. ožujka 1895.
Inženjer Vittorio Gözö Angyal i Pietro Fabbro izraili su projektnu dokumentaciju za opatijsku sinagogu. Projektna je dokumentacija izrađivana do 1927. Novi monumentalni hram trebao je biti smješten u opatijskom parku Mandrija gdje je 1925 i položen kamen temeljac. Projektirali su u stilizaciji orijentalizirajućeg neomudejara. Nakon polaganja kamena temeljca 1925. izgradnja je ubrzo prekinuta zbog svjetske ekonomske krize pa sinagoga nikada nije dovršena, a ostaci sinagoge su uklonjeni tijekom II. svj. rata.
Pošto su Vittorio Gyözö Angyal i Pietro Fabbro već stekli odgovarajuće reference na projektu opatijske sinagoge, dobili su zadatak projektiranja i Male ortodoksne sinagoge u Rijeci. Godine 1920. utemeljena je, naime, samostalna "Unione degli Israeliti Ortodossi di Fiume" s 220 pripadnika, koja je također željela imati svoju sinagogu. Od Općine Rijeka 27. siječnja 1928. kupili su za 10.000 lira zemljište površine 769 m2 za izgradnju novog hrama u tadašnjoj Via Galvani (danas I. Filipovića 9). Za izradu prvog projekta čini se da je bio angažiran ing. Giuseppe Farkas, koji se spominje u povijesnim izvorima Židovske općine, no svu daljnju (sačuvanu) dokumentaciju sinagoge potpisali su građevinski inženjeri Vittorio Gyözö Angyal i Pietro Fabbro. Ortodoksna sinagoga u Rijeci je mala, jednostavna građevina obložena kamenom i crvenom ciglom. Njezin Aron Kodeš je prenesen iz Ankone u Rijeku, gdje još i danas postoji. Ta je sinagoga i danas u upotrebi i sjedište Židovske zajednice u Rijeci, a obnovljena je uz pomoć grada Rijeke tijekom 2005. prema projektu arhitektonskog biroa A. G.A. d.o.o.
Riječka je sinagoga posljednja koja je u Hrvatskoj uopće izgrađena. Pri tome je i jedina s jasnim oblikovnim kôdom moderne, uz tek poneki detalj art déco stilizacije. Zgrada sinagoge s parcelom je nacionalizirana 1959. i tek je nedavno vraćena Židovskoj općini.
Nakon njemačke okupacije Rijeke, obitelj Angyal je pobjegla, a njihov stan u Rijeci u ulici Aleksandro Volta br.12 zaplijenila je Njemačka vojna komanda. Nakon rata, obitelj se doselila u Milano, a tamo je umrla i gospođa Angyal rođena Weisz, gdje je i pokopana na Centralnom groblju. Sin Raoul je u starosti posve oslijepio. A za Vittoria nemamo podataka, samo pretpostavljamo da je umro u Milanu 1952.
Radovi u Rijeci:
- 1925. - Projekt opatijske sinagoge (nezavršeno)
- 1928. - Mala ortodoksna sinagoga u Rijeci
- 1928. - pumpaonica postrojenja Cracking (ROMSA), k.č. 4745 k.o. Zamet, (pretpostavljena atribucija), P
- 1929. - pumpaonica Crackinga i ured, k.č. 4746 k.o. Zamet (pretpostavka)
- 1930. - Energana (ROMSA), k.č. 4748 k.o.
- Zamet Stambene kuće u zoni Viale Littorio (u blizi željezničkog kolodvora)
Bibliografija o autoru:
- ANTONIAZZO-Bocchina, Anita, Arte e artisti figurativi a Fiume dal 1900 al 1945. P.o. časopisa "Fiume", 1981,No.I
Kreirali: - Nenad Labus
- SEAS
Izvori:
- OSOBNI kartoni bivše općine Rijeka i matične knjige rođenih koje su pohranjene u Povijesnom arhivu Rijeka (podaci o mjestu i datumu rođenja).
- REGISTRI sindikata arhitekata, inženjera i ovlaštenih geometara Italije. Povijesni arhiv Rijeka
- CROSBI, Opatijska sinagoga: (Iz Registra sinagoga u Hrvatskoj)
- Državni arhiv u Rijeci [DAR] - Tehnički uredi grada Rijeke (JU51): 31/1930., kut. 172 (projekti male ortodoksne sinagoge,13 nacrta i statički račun, 1930.-1931.)
- Zlatko Karač: Mala ortodoksna sinagoga u Rijeci –povijest i obnova
- Falk Federico: Gli Ebrei residenti nella Provincia del Carnaro negli anni 1915 – 1945