John (Ivan) Babarović
Rođen: Sušak 1932.
Umro: London, 2. studeni 2001.
Roditelji: ?
Sestra: Frances (Franjica?), udana Baglantzis (Baglančić ?)
Supruga: prva supruga: ?
druga supruga: Anne rođena Crawford (rođena u Londonu)
Djeca: iz prvog braka: Juliana Francesca (udana Jaynes), Christina Maria
Unuci: ?
John (Ivan) Babarović bio je poznati svjetski projektant aerodroma i industrijskih hala, ali i stambenih objekata. Uz to bio je i inovator i izumitelj u području industrijskog dizajna. Bio je ponosan Hrvat i vrlo talentiran čovjek. Osmislio je novi pristup ideji o "ukrcavanja na dvospratni zrakoplov".
Babarović je rođen na Sušaku, u bivšoj Jugoslaviji. Osnovnu školu je završio u rodnom gradu. Ne zna se gdje je završio srednju školu, ali se zna da je diplomirao na u Argentini i zatim na "Syracuse University", privatnom univerzitetu u državi New York.
Služio je u vojnoj obavještajnoj službi u američkoj vojsci (United States Army), a učestvovao je i u Korejskom ratu.
Krajem šezdesetih godina radio je kao dizajner interijera aviona za američku nacionalnu avio-prevozničku kompaniju "American Airlines".
Kasnih 1960-ih prelazi na novu dužnost i radi kao direktor dugoročnog planiranja. U to vrijeme zastupao je "American Airlines" tokom dizajniranja i gradnje hangara "Super Bay" u Los Angelesu i San Franciscu. Bili su to, u to vrijeme, najveći hangari "pod istim krovom" na svijetu. Namijenjeni su za smještaj četiri nova Boeinga 747 i dva DC-10 pod istim krovom. Također je dizajnirao putnički terminal "American Airlinesa" u San Franciscu.
Dok je radio u newyorškoj arhitektonskoj tvrtki "Harrison & Abramowitz", projektirao je i surađivao na projektu "Metropolitan Opera House" u Lincoln Centru u New Yorku (slike ljevo i desno). Također je radio i na neboderu - sjedištu banke "Citibank".
U vrijeme prije svoje smrti radio je na ideji double-decker docking sustava za Airbus A380 superjumbo jet koji ima dva kata putničkog prostora. Ako shvatimo da A380 mora ukrcati 550 putnika onda znamo da imamo problem sa klasičnim rampama. Kako bi se ubrzao dugotrajni proces pomicanja te mase ljudi, John je došao do ideje novog pristupa temi "ukrcavanja na dvokatnim zrakoplovima".
Umjesto ukrcavanja i iskrcavanja putnika kroz samo nekoliko ulaza na zrakoplovu na način na koji to danas rade konvencionalne putničke rampe, Babarović predlaže korištenje fleksibilnih platformi za pristup vratima aviona koji obuhvaćaju avion po cijeloj dužini trupa preko krila, na obje razine i na obje strane, čime se omogućuje brže i prikladnije ukrcavanje i iskrcavanje. Nove platforme se sastoje od dvije razine u obliku slova -U-. Donja platforma obuhvaća donji dio zrakoplova ispred krila. Gornja platforma obuhvaća veći dio zrakoplova iznad krila. Pristup putnika je znači kroz svih 12 vrata, na obje strane zrakoplova na dvije različite razine, do kojih se dolazi rampama ili putničkim dizalima.
Na slici gore, prikaz prvog (ljevo) i drugog (desno) nivoa platformi. Slika je preuzeta iz patentne dokumentacije Johna Babarovica |
---|
Dvospratne platforme sliče na platforme za održavanje zrakoplova koje se već koriste u hangarima i povećale bi protok putnika. Neujednačeno kretanje između razina zrakoplova tijekom ulaska i izlaska bilo bi praktički eliminirano.
U ekskluzivnom intervjuu za "Flug Revue", Babarović je objasnio da, čak i ako početne kompjuterske simulacije prikazuju novi koncept platforme u kombinaciji s velikim dvoranama, to bi mogle biti i pokrivene platforme bez dvorana. To čini njegovu ideju izvedivom kao nadogradnju na konvencionalne objekte terminala.
Ono što je posebno zanimljivo u vezi s Babarovićevom idejom koja je patentirana pod oznakom "Zračna luka 2005" je to da ona predstavlja povratak na znatno bolju iskorištenost trupa aviona nego što je to uobičajeno danas. Početkom 1970-ih, nakon dolaska Boeinga 747 jumbo jeta, eksperimenti su zapravo provedeni u zračnoj luci John F. Kennedy u New Yorku pomoću kompliciranih putničkih mostova koji se također mogu okretati preko krila, ali ti složeni izumi nikada nisu prihvaćeni u svijetu. Nakon što je nekoliko godina radio kao dizajner interijera aviona za "American Airlines", Babarovic je bio upoznat s tim problemima.
Hitna evakuacija njegovog dvokatnoge pristaništa trebala bi biti moguća u roku od dvije minute.
John A. Babarovic je preminuo 2. studenog u Londonu, gdje je i živio. Imao je 69 godina. Uzrok smrti je bila komplikacija nakon operacije srca.
Kreirali: - Nenad Labus
- SEAS
Izvor:
- Airliners.net, Aviation Forums, Civil Aviation, Hangar Dock For A380?, created: teahan
- NY times, John Babarovic, 69, Architect at Airports, November 22, 2001, on page D9 of the New York edition.