Durbešić, Hinko (Enrico, Henrik)
Rođen: Grobnik, 1844.
Umro: Rijeka, 28. veljača 1910.
Roditelji: Josip i Fany rođena Bačić
Braća i sestre: Albert, Radoslav i Ivan plemeniti Grobnički, Ida udana Rudan, Irena udana Quintavalle i Krassich, te Olga udana Bonetta
Supruga: Kristina rođena Krajač
Djeca: Oskar (Rajmund Filip) (1877. - 1932.), Julija, Beata, Kristiana (Tiana), Ladislava (Slava), Elvira i Iginio (Gino, Higin).
Brodovlasnik i trgovac drvom, filantrop. Bio vrlo poznata osoba u Rijeci, osobito cijenjena u trgovačkim krugovima. Bio je ugledan rodoljub, aktivan član Narodne čitaonice u Rijeci i poznati filantrop, podupiratelj "Zaklade kraljevske gimnazije riječke" i "Društva za pomoć siromašne mladeži".
Durbešićeva kuća s vrtom, nekoć u posjedu obitelji Bellich, nalazila se na nekadašnjem riječkom Staru (Piazza dello Stajo, Via del Municipio), upravo na mjestu današnje Guvernerove palače. Kuća je u travnju 1893. prodana riječkoj Pomorskoj vladi za iznos od 50 000 fjorina i potom srušena, kako bi na njenom mjestu mogla biti podignuta Guvernerova palača.
Na slici desno, Hinko Durbašić sa suprugom Kristinom.
Otac Josip Josip Durbešić sa svojom brojnom obitelji seli iz Novog Vinodolskog u Rijeku, gdje postaje imućan posjednik. Od 1868. bio je redovni član riječke Narodne čitaonice.
Iz njegova braka s Fanny potekli su sinovi Henrik (Hinko), Albert, Radoslav i Ivan Grobnički, te kćeri Ida ud. Rudan, Irena ud. Quintavalle i Krassich, te Olga ud. Bonetta.
Hinko Durbešić je stanovao u kući "vicino al Giardino pubblico" (la casa al Pino), a bio je vlasnik i kuće s posjedom u Jaski pored Zagreba, te velikog skladišta drveta na Delti.
Trgovačku karijeru započeo kao zastupnik tvrtke svog strica Ivana Nepomuka. Budući da njegovi sinovi nisu pokazivali osobite naklonosti prema trgovini, Ivan Nepomuk Durbešić je prave svoje nasljednike vidio prvenstveno u svojim nećacima Henriku Durbešiću i Rajmundu Ludoviku Baćiću.
1880. s Rajmundom Baćićem osniva zajedničko pomorsko poduzeće "Baćić i Durbešić".
|
1881. na javnoj dražbi kupuju od senjske štedionice dva jedrenjaka "Mariettu B.", kasnije nazvanu "Cvietni dan", i brik "Pietro" kojem mijenja ime u "Grobnik".
Sušački list "Sloboda" srdačno je pozdravila njihova nastojanja: "Na javnoj dražbi obdržavanoj 7. t.m. kod riečkog javnog bilježničtva, od dvajuh brodovah, pripadajućih senjskoj štedionici i to: Marietta B. i Pietro postigao je kupnju g. Hinko Durbešić od tvrdke: Bačić i Durbešić. Kako čujemo biti će brodovi prekršteni, prvi u "Cvjetni dan", drugi u "Grobnik". Moramo pohvaliti ovakov postupak, jer pod tudjimi imeni tumače se i brodovlastnici, a stranac ne znajuć o vlasničtvu, vidi same talijanske brodove, naravski po imenu. Preporučujemo našim brodovlastnikom ovaj postupak da nasliede, jer tko svoje ne čuva, tudjega štovati nemože."
U prosincu 1884. Hinko osniva vlastito poduzeće sa sjedištem u Rijeci koja se bavila trgovinom drvetom (esercitante commercio in legnami) i vlasnik skladišta drveta na Delti. Poduzeće je protokolirano 21. siječnja iste godine, a ured se nalazio u prizemlju njegove kuće u Rijeci (a terrapiano della Casa sua propria N. 713, in piazza dello Stajo).
U svibnju 1891. na kongresu dioničara pomorskog društva "M. Svrljuga & Co." i "Krajacz i Comp.", koja su ujedinjena pod imenom "Societá di navigazioni unghero - croata" imenovan je jednim od njenih direktora.
1862. član Narodne čitaonice riječke (Vigili volontari).
Njegova supruga Kristijana potjecala je iz ugledne senjske brodovlasničke obitelji Krajač. Njome se oženio u Senju 1866. godine. Iz toga su braka potekli: Oskar, Julija, Beata, Kristiana (Tiana), Ladislava (Slava), Elvira i Iginio (Gino, Higin).
1893. član riječkih dobrovoljnih vatrogasaca.
U ožujku 1906. obitelj Hinka Durbešića pogodila je velika tragedija izazvana neočekivanim suicidom njegova starijega sina Iginija (Gina). Supilov Novi list donosi o tome sljedeću vijest: "Higin Durbešić (39) udovac, Riečanin, počinio je jučer u 9.30 h. Jutrom samoubojstvo revolverom u svom stanu u ´vicolo del Pino´. Pokojnik je već nekoliko sedmica stajao pod liečničkom pazkom radi prevelike razdraženosti živaca."
Hinko Durbešić umro je 21. veljače 1910. u Rijeci od izljeva krvi u mozak (haemorrhagia cerebri). Pokopan je na groblju Kozala, polje A-III-23.
Nakon Durbešićeve smrti, tvrkom je rukovodila njegova udovica Kristina, a 1913. preuzima je mlađi sin Oskar.
Kreirao ©: Nenad Labus
viši savjetnik konzervator-dokumentarist u mirovini,
Konzervatorski odjel Rijeka
Doradio: SEAS
Izvor: