Marin Slobodan
Rođen: Skradin, 1924.
Umro: Ičići, 1996.
Supruga: Vera rođena Berdon
Djeca: ??
Liječnik, specijalist pulmologije. Dobitnik je mnogih priznanja, istaknuti stručnjak, znanstvenik, organizator i društveno-politički radnik, utemeljitelj antituberkulozne službe u riječkoj regiji.
Diplomirao medicinu 1949. godine na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.
Iste se godine zaposlio u Bolnici za plućnu tuberkulozu u Ičićima. Bolnica za plućnu tuberkulozu Ičići, do tada u sastavu Opće bolnice Rijeka, 1949. godine se izdvaja se iz sastava riječke bolnice i postaje samostalna ustanova. U to vrijeme u bolnici rade pneumoftizeolozi dr. Josip Prodan, dr. Cvjetko Ostoić i dr. Josip Poščić. Njima se 1949. pridružuju specijalizanti dr. Slobodan Marin i dr. Vera Berdon-Marin, a četiri godine kasnije dr. Boris Grković.
Nakon stručnog usavršavanja u poznatom klimatskom liječilištu i Sanatoriju za tuberkulozne bolesnike u Golniku (Slovenija) dr. Slobodan Marin je 1953. godine učinio prvu bronhoskopiju i bronhografiju u riječkoj regiji.
Dr. Slobodan Marin i prim. dr. Cvjetko Ostoić prvi u riječkoj regiji u Bolnici za tuberkulozu pluća u Ičićima uvode spirometriju koja je jedna od najvažnijih metoda za procjenu funkcije disanja.
Godine 1954. dr. Marin polaže specijalistički ispit iz pneumoftizeologije i postaje prvi poslijeratni riječki specijalist pneumoftizeolog.
Od 1958. do 1959. boravio je na usavršavanju u SAD-u i poslijediplomski studij iz pulmologije završio je u Atlantic Cityu.
1964. na Medicinskom fakultetu u Zagrebu brani doktorsku dizertaciju radom "Sindrom plućnih režnjeva".
Godine 1970. docent Marin nasljeđuje docenta Ostoića na mjestu šefa odjela i direktora Bolnice za plućne bolesti Ićići, na kojoj dužnosti ostaje do umirovljenja 1991. Pod njegovim vodstvom odjel 1974. prerasta u Kliniku za pulmologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci.
1974. postaje predstojnik Klinike za pulmologiju. Dužnost predstojnika Klinike obnaša do umirovljenja 1991. godine.
Izabran je za redovitog profesora 1975. Medicinskog fakulteta u Rijeci. Organizirao je zajednički poslijediplomski studij iz pulmologije za medicinske fakultete u Rijeci i Ljubljani. Odgojio je plejadu vrsnih liječnika pulmologa.
U dva mandata vrši dužnost dekana Medicinskog fakulteta (1974. – 1979. i 1987. – 1990.).
U periodu od 1980. do 1981. je predsjednik riječke podružnice Hrvatskog liječničkog zbora, a od 1980. do 1982. je predsjednik Zajednice Sveučilišta SFR Jugoslavije.
Također je u periodu od 1980 do 1984. rektor riječkog Sveučilišta.
O iznimnom znanstvenom prinosu svjedoči i počasni doktorat La Yalta Universitya (Lugano) koji je prof. dr. Marin dobio 1989. godine.
Svojim radom i sposobnošću motvacije suradnika dao je ogroman doprinos razvoju antituberkulozne službe u riječkome kraju. Njegova se najznačajnija istraživanja odnose na područja bronhologije. Značajni se radovi odnose na istraživanja tuberkuloze, terapijske pristupe i diferencijalnu dijagnozu malignih i benignih tumora.
Dobitnik je nagrade Republike Hrvatske (1987), nagrade Grada Rijeke (1986) i Opatije (1977). Dobitnik je visokih priznanja "Dr. Pavao Šulumović" Hrvatske akademije medicinskih znanosti i "Dr. Ladislav Rakovac" Zbora liječnika Hrvatske.
Kreirao: SEAS
Izvori:
- HRVATSKI LIJEČNIČKI ZBOR PODRUŽNICA RIJEKA
- FOSS, Povijesni pregled
- JURAJ KUČIĆ, PRILOZI ZA POVIJEST RIJEČKE KARDIOLOGIJE I INTERNE MEDICINE
- 40 godina Sveučilišta u Rijeci, jučer, danas, sutra