Rijeka, Croatia
Loading





riječki dvoglavi orao


Ambigram Rijeka

Udruga 051 Rijeka

RiRock, glazbeni internetski magazin

Riječanin, pomorski vremeplov

 

Matijević Zora

Matijević ZoraRođena: Rijeka. 15. rujna 1903
Umrla: Rijeka, 18. siječnja 1981.

Roditelji: Frane i Marija
Braća: ??

Suprug: ??
Djeca: ??

Žena koja je preživjela nekoliko zatvora, mučenja, najgorih logora tijekom Drugog svjetskog rata, a koja je unatoč svemu tome ostala do kraja vjerna svojim uvjerenjima. Gotovo je neshvatljivo koliko je snage i upornosti bilo u toj ženi, zdravlja narušena glađu, mučenjima u zatvorima i kocentracionom logoru.
U svim sredinama, u kojima je boravila, svoj prosvjetiteljski rad nije ograničavala samo na djecu nego je organizirala i predavanja za odrasle, osobito za žene. Život je posvetila obrazovanju i djece i odraslih, zalagala se za njihovo obrazovanje, te na kraju borbi za bolje društvo. Stalno se borila za vrijednosti feminizma, progovarala o pravima žena, aktivizmu, antifašizmu, borbi za unapređenje ženskih prava. Može se slobodno reći da je bila jedna od prvih riječkih feminiskinja. Borila se za jednaka prava i mogućnosti za sve bez obzira na podrijetlo, spol ili vjersku pripadnost.

Bila je među osnivačima "Društva Naša djeca" u Rijeci, pokretala osnivanje prvih dječjih vrtića, škola za roditelje, dječjih odmarališta, školskih radionica, lutkarskog i pionirskog kazališta.

Do smrti je ostala predana tome da ukine glad i siromaštvo djece.

Rođena u Rijeci 15. rujna 1903, od oca Frane radnika i majke Marije domaćice, koji su iz rodnog Podgorja (zaseok Grlići — D. Prizna općina Jablanac), zbog neimaštine oko 1902. odselili u Rijeku

Unatoč neimaštini, kao nadarenu djevojčicu roditelji su je uputili u učiteljsku školu u Kastav, prvu hrvatsku srednju školu na području Kastavštine, Kvarnerskoga primorja i otoka. Završila ju je 1922.

Kratko je radila u Osnovnoj školi Trsat, potom tri godine u selu Podhumu na Grobniku.

Godine 1925. odlazi u Zagreb gdje polazi Višu pedagošku školu.
1927. završava i postaje nastavnicom povijesti, hrvatskog i talijanskog jezika.

Radila je školama u Delnicama, Hreljinu, a od 1932. u Đakovu. Tu, uz nastavnički rad započinje i njenoi društvenopolitičko djelovanje, gdje je organizirala predavanja o pravima žena. Zbog te aktivnosti i zbog ljevičarskih političkih istupa premještena je u Suboticu.

Krajem 1939. vraća se na Sušak gdje radi kao nastavnik. Na tom ju je poslu zatekao početak Drugog Svijetskog rata.

U NOP (Narodnooslobodilački pokret) se uključuje odmah 1941, a 1942. godine postaje članom KP Jugoslavije (Komunističke Partije Jugoslavije), od koje dobija zadatak da ostane djelovati u Rijeci, gdje je bila članica odbora Antifašističkog fronta žena (AFŽ).

Prvi put je Talijani hapse godine 1943. na Sušaku, kad joj pri pretresu u rodnoj kući na Trsatu nalaze sakriven propagandni kompromitirajući materijal.

Unatoč stalnom ispitivanju i mučenju, ništa ne odaje. Nakon mučenja u policiji završila je u bolnici, a na suđenju joj ništa od optužbi za komunističku propagandu nije bilo dokazano. Ipak, odvedena je u zatvor u Videm (Udine), gdje je s drugim članicama partije osnovala partijsku ćeliju te zajedno s njima pokrenula obilježavanje Prvog maja 1943.

Zbog toga je s ostalim organizatoricama prebačena u zatvor u Bellunu, pa u logor u Pollenzi kraj Ancone. Iz njega je nakon pada Mussolinijevog režima uspjela pobjeći s drugih osam logorašica te je nakon kapitulacije Italije u rujnu 1943., stigla u Kastav gdje se javila partizanima.

1943. je ponovo poslana u Italiju sa zadatkom da iz tamošnjih zatvora pokuša izvući zatočene borce i simpatizere NOP-a.

U Bologni se počela baviti i obavještajnim radom te je ponovo uhićena. Iz zatvora Budrio kraj Bologne upućena je uz pratnju na suđenje u Trst. Na prijevozu iz Bologne u Trst, u predgrađu Trsta, zajedno sa drugovima s kojima je bila, iskače iz vlaka i odmah nakon toga odlazi u partizane, u Istru, gdje je Oblasni komitet za Istru šalje kao kooptiranog člana Oblasnog NOO-a za Istru na rad u Prosvjetni odjel.

Zora MatijevićKasnije je ponovo angažirana na obavještajnim zadacima u Italiji.

Prilikom organiziranja obavještajnog centra u Trstu biva uhićena i treći put, opet mučena, no ni taj put nikoga nije odala.

Onda je s još 45 žena, većinom Istrijanki, otpremljena u logor Ravensbrück u Njemačkoj. Tijekom narednih mjeseci prošla je i logore u Finowu, Neusterlitzu i Wesenbergu, gdje ju je 1. svibnja 1945. oslobodila sovjetska Crvena armija.

U oslobođenu Jugoslaviju vraća se ljeti 1945. bolesna, iscrpljena, tako da do početka 1946. nije mogla obavljati nikakav posao.

1946. zapošljava se kao urednica u Glasu Istre, potom kratko radi kao glavna urednica hrvatske emisije na Radio stanici Rijeka. Iza toga vraća se svom pozivu, radu s mladima, kao organizatorica školstva.

Iskustvo deportacije, svjedočanstva i boravka u zloglasnom ženskom logoru Ravensbruck opisala je 1946. u knjizi "Ravensbrück - ženski logor smrti" u izdanju A.F.Ž. Hrvatske iz Zagreba. Ovaj slabo poznati koncentracijski logor otvoren je u svibnju 1939. godine, četiri mjeseca prije izbijanja Drugog svjetskog rata. Kroz njegova vrata prošlo je oko 150.000, žena, a ubijeno ih je između 30 i 50 tisuća.

Iza toga ponovno se vraća svom životnom opredjeljenju i sve svoje znanje, sposobnosti i ljubav posvećuje najmlađima, kao organizator školstva, kao pokretač škole za roditelje, kao predsjednica društva "Naša djeca", kao inicijator za organizirano provođenje slobodnog vremena djece i omladine.

Zdravlja narušena glađu, mučenjima u zatvorima i kocentracionom logoru, preminula je u Rijeci 1981.

 

ORDENI I NAGRADE:

 

Ako želite znati više o Ravensbrücku slijedite ove linkove:

 

 

Kreirao: SEAS

 

 

Izvori:

 

- Riječka groblja - Imenik riječkih posljednjih počivališta
- Riječka povijest općenito

- Povijest Rijeke od Prapovijesti do 1400
- Povijest Rijeke od 1500 do 1600
- Povijest Rijeke od 1625 do 1650
- Povijest Rijeke od 1675 do 1700
- Povijest Rijeke od 1725 do 1750
- Povijest Rijeke od 1775 do 1800
- Povijest Rijeke od 1825 do 1850
- Povijest Rijeke od 1875 do 1900
- Povijest Rijeke od 1925 do 1950
- Povijest Rijeke od 1975 do 2000
- Povijest Rijeke od 2015 do Danas
- Rijeka, razni događaji i ostalo
- O Rijeci na engleskom jeziku

- Riječke Biografije
- Riječka vlast kroz stoljeća
- Povijest Rijeke od 1400 do 1500
- Povijest Rijeke od 1600 do 1625
- Povijest Rijeke od 1650 do 1675
- Povijest Rijeke od 1700 do 1725
- Povijest Rijeke od 1750 do 1775
- Povijest Rijeke od 1800 do 1825
- Povijest Rijeke od 1850 do 1875
- Povijest Rijeke od 1900 do 1925
- Povijest Rijeke od 1950 do 1975
- Povijest Rijeke od 2000 do 2015

- History of Racing, Preluk - Rijeka
- Riječki grbovi i zastave (heraldika)

 

 

Na vrh stranice