Rijeka, Croatia
Loading





riječki dvoglavi orao


Ambigram Rijeka

Udruga 051 Rijeka

RiRock, glazbeni internetski magazin

Riječanin, pomorski vremeplov

 

Mulc Vilim

Vilim MulcRođen: Divjake kraj Skrada, 7. kolovoza 1927.
Umro: 2006.

Političar i predsjednik Skupštine grada Rijeka u periodu od 1978. do 1982.

Vilim Mulc rođen je 7. kolovoza 1927. godine u goranskom selu Divjake, blizu Skrada.
Osnovnu školu je polazio u rodnom mjestu, ali zbog obiteljske tragedije se sa majkom seli u Selce, gdje 1939. godine završava osnovnu školu.

Početak drugoga svjetskoga rata i okupacija zatekli su ga kao polaznika Građanske škole u Crikvenici, koju završava 1943. godine.

Nakon završetka škole uključuje se u antifašistički pokret, postavši 1943. godine član USAOH-a i SKOJ-a. U tim je omladinskim antifašističkim organizacijama u Selcu neko vrijeme bio sekretar SKOJ-evske grupe i član Mjesnog komiteta SKOJ-a.

Nakon kapitulacije Italije odlazi u partizane.

1944. godine se na oslobođenom području u Delnicama upisuje u učiteljsku školu. Nakon oslobođenja školovanje nastavlja u Rijeci. Učiteljsku školu završava 1948. godine.

1945 primljen je u Komunističku partiju Jugoslavije.

Aktivan je u omladinskim organizacijama škole i sudjeluje na saveznim omladinskim radnim akcijama, gdje je obavljao i rukovodeće dužnosti.

1949. godine, nakon završetka Učiteljske škole, imenovan je za upravitelja Đačkog doma Industrijske škole "Rikard Benčić" u Rijeci. Na tom je mjestu proveo tri godine.

1952. godine prelazi na rad u Osnovnu školu u Orehovici, gdje ostaje do 1957. godine, kada je premješten u Osmogodišnju školu "Centar" u Sušaku za upravitelja.

U čitavom razdoblju devetogodišnjeg rada u prosvjeti, Vilim Mulc je bio i istaknuti društveno-politički radnik Sušaka i Rijeke, kao član Rajonskog, odnosno Općinskog komiteta SKH i predsjednik Savjeta za školstvo tadašnje općine Sušak.

Od 1958. do 1968. godine, radi u partijskim i drugim političkim forumima u Rijeci kao profesionalni politički radnik, na razini općine, grada ili kotara. Između ostalog, obnašao je dužnost i člana Kotarskog komiteta SKH i u okviru njega sekretara ideološke komisije.
Nakon toga je bio sekretar Općinskog komiteta SKH Stari Grad (u vrijeme postojanja općina u gradu), pa predsjednik Općinskog odbora Socijalističkog saveza Rijeke (nakon ukidanja općina u gradu), odbornik Skupštine općine Rijeka i zastupnik u Kulturno-prosvjetnom vijeću Sabora SR Hrvatske.

U međuvremenu je završio i Visoku privrednu školu u Zagrebu, da bi zatim na kraće vrijeme, tokom 1968 godine, bio imenovan direktorom Novinsko-izdavačkog poduzeća "Novi list".

Krajem 1968. godine prelazi na dužnost direktora trgovačkog poduzeća "Rijeka-tekstil" i tu ostaje do 1974. godine. Rijeka je tada bila obogaćena s novim trgovačkim prostorima, u čemu je posebno mjesto imala velika robna kuća "RI" na Korzu, u kojoj je "Rijeka-tekstil" imao i veliki poslovni prostor i značajnu ulogu u poticanju njene izgradnje.

Nakon šest godina uspješnog rada u "Rijeka-tekstilu", Vilim Mulc se opet vraća u profesionalnu politiku kao sekretar Općinskog komiteta SKH Rijeka od 1974. do 1976. godine.

Naredne dvije godine obavlja neprofesionalno dužnost predsjednika Općinske konferencije SKH i vraća se u "Rijeka-tekstil", da bi 1978. godine bio kandidiran za predsjednika Skupštine općine Rijeka.

U periodu od 1969. do polovice 1971. vrši dužnost predsjednika NK "Rijeke". U drugoj polovici 1971. dužnost na kratko vrijeme preuzima Davor Sušanj.

Nakon složenog postupka, što ga je delegatski sistem 20. travnja 1978. godine propisivao, sastala se nova Skupština općine Rijeka na konstituirajućoj sjednici i izabrala Vilima Mulc, za predsjednika skupštine, a Antona Lenca, za potpredsjednika. Tijekom četverogodišnjeg mandata, Skupština općine Rijeka je djelovala na ostvarivanju osnovnih programskih ciljeva razvoja Rijeke i obavljanju onih poslova što su bili dio redovnih nadležnosti lokalnih organa vlasti. U tom kontekstu, trebalo je već u početku poduzimati potrebne organizacijske i druge mjere za što efikasniju primjenu delegatskog sistema odlučivanja, a to je značilo postići da široka delegatska baza od oko 6.000 ljudi bude u mogućnosti raspravljati o svim temama koje će se nalaziti na sjednicama skupštinskih vijeća. U tom cilju je svim članovima delegacija, petnaest dana prije zakazane sjednice, dostavljan pisani materijal u opsegu i obliku u kojem su to primali ranije samo odbornici. Na taj način su odluke Skupštine bile u najvećoj mjeri izraz opredjeljenja najšireg kruga građana, što se može istaknuti kao jedno od uspješnih ostvarenja nove Skupštine, njenog predsjednika, drugih funkcionara i službi. To je bio model i okvir djelovanja Skupštine i njenih tijela i organa u mandatu do 1982. godine. U tom razdoblju Rijeka je zabilježila novi rast, ne samo u broju stanovnika već i u broju zaposlenih, pa je u toku četiri godine zaposleno 8.000 novih radnika i dostignuta brojka od 92.489 zaposlenih na ukupni broj od 193.000 stanovnika.

Vilim Mulc
Vilim Mulc, prvi s desna, tokom posjete kineske delegacije brodogradilištu 3. Maj, 04. lipnja 1980. (slika napravljena u OOUR-u TDM (Tvornica Dizel Motora))


1981. 30. sječnja dovršena je izgradnja zgrade Pravnog fakulteta. Vilim Mulc, predsjednik SO Rijeka, predao je ključeve zgrade dekanu prof. dr. Zoranu Kompanjetu. Tijekom 1998. i 1999. dograđena je zgrada Fakulteta (4 kabineta i čitaonica za studente), te je uređen okoliš.

I Skupština općine i druga tijela u Rijeci, zajedno sa svim zaposlenim građanima, bili su u tom razdoblju suočeni s općim zadacima na planu ekonomske stabilizacije, a u tom okviru potrebe za prestrukturiranjem privrede. Moglo bi se reći da je ta aktivnost bila jedna od značajki razdoblja u kojem je djelovala Skupština općine, tj. od 1978. do 1982. godine. U svom osvrtu na aktivnosti i postignute rezultate Skupštine općine i grada Rijeke u cjelini, predsjednik Skupštine Vilim Mulc je na završnoj sjednici u travnju 1982. godine posebno istaknuo ostvarenja postignuta akcijama solidarnosti Riječana – Samodoprinosom i programom RI-19. Izdvajanjem djela osobnih dohodaka (1,5 posto) i dijela dohotka radnih organizacija (1,2 posto) građani i radne organizacije Rijeke osigurali su značajna Riječka zaobilaznicadodatna sredstva za unapređenje društvenog standarda i rješavanje nekih problema u oblasti privređivanja. Tako je na primjer, tih godina poboljšan cestovni promet kroz grad uključujući tu i izgradnju tzv. Istočnog izlaza (slika ljevo) odnosno omogućavanje boljeg ulaza u grad s istočne strane. U tom sklopu, konačno su uklonjena skladišta dasaka s Delte, koja su dugi niz godina bila ruglo grada. U okviru ovog mandata Skupštine dovršena je obnova zgrade riječkog kazališta, sagrađeno je nekoliko novih dječjih vrtića, krenula izgradnja nove privredne zone na Škrljevu i postignuti su mnogi drugi rezultati u privredi i izvan nje – u zdravstvu, socijalnoj zaštiti, obrazovanju, sportu. U svemu tome je Skupština općine Rijeka bila jedan od bitnih protagonista, čemu je svoj osobni doprinos dao i Vilim Mulc sa nadležnostima, sposobnostima, inicijativama i odgovornošću, koju je iskazivao na svim radnim mjestima, funkcijama i dužnostima na kojima se nalazio.

Vilim Mulc, grob na TrsatuPo završetku mandata predsjednika Skupštine općine Rijeka, 1982. godine Vilim Mulc je izabran za zastupnika u Vijeću općina Sabora SR Hrvatske i za člana Predsjedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Hrvatske.

U vremenu od 1980. do 30. svibnja 1990. godine bio je član republičkog sekretarijata za unutarnje poslove SR Hrvatske. Vilim Mulc je bio zadnji šef unutarnjih poslova SRH.

1984. godine imenovan je za republičkog sekretara za unutrašnje poslove i na toj dužnosti dočekao je višestranačke izbore u Hrvatskoj, te izbor novog Sabora i Vlade SR Hrvatske 1990. godine kada odlazi u mirovinu.

Umro je u Rijeci, a pokopan na groblju Trsat, polje C-I-97a.

 

 

Kreirao: - Nenad Labus
           - SEAS

 

Izvori:

 

- Riječka groblja - Imenik riječkih posljednjih počivališta
- Riječka povijest općenito

- Povijest Rijeke od Prapovijesti do 1400
- Povijest Rijeke od 1500 do 1600
- Povijest Rijeke od 1625 do 1650
- Povijest Rijeke od 1675 do 1700
- Povijest Rijeke od 1725 do 1750
- Povijest Rijeke od 1775 do 1800
- Povijest Rijeke od 1825 do 1850
- Povijest Rijeke od 1875 do 1900
- Povijest Rijeke od 1925 do 1950
- Povijest Rijeke od 1975 do 2000
- Povijest Rijeke od 2015 do Danas
- Rijeka, razni događaji i ostalo
- O Rijeci na engleskom jeziku

- Riječke Biografije
- Riječka vlast kroz stoljeća
- Povijest Rijeke od 1400 do 1500
- Povijest Rijeke od 1600 do 1625
- Povijest Rijeke od 1650 do 1675
- Povijest Rijeke od 1700 do 1725
- Povijest Rijeke od 1750 do 1775
- Povijest Rijeke od 1800 do 1825
- Povijest Rijeke od 1850 do 1875
- Povijest Rijeke od 1900 do 1925
- Povijest Rijeke od 1950 do 1975
- Povijest Rijeke od 2000 do 2015

- History of Racing, Preluk - Rijeka
- Riječki grbovi i zastave (heraldika)

 

Na vrh stranice