Ossoinack Andrea
Rođen: Rijeka 18. veljača 1878.
Umro: Merano 9. travanj 1965.
Roditelji: Luigi Ossoinack (Rijeka, 26. VI. 1849. - Lopača, 29. X. 1904.) i Ana rođena Baćić (1849.-1920.)
Braća: Gennaro mlađi, Renato, Nicola, Tassilio i Renzo, sestra Luigia.
Andrea Ossoinack je bio lokalni poduzetnik i političar s poslovnim i političkim kontaktima koji je posto zapažen u procesu stvaranja "Slobodne države Rijeke".
Ossoinacka su Mađari smatrali gorljivim zagovornikom bliskih veza Rijeke i Mađarske, koji se suprotstavljao Autonomaškoj stranci i njenim stavovima o zasebnom riječkom identitetu, unatoč činjenici da je Autonomašku stranku osnovao i financirao njegov otac Luigi.
Govorio je nekoliko jezika i, pošto je studirao ekonomiju u Londonu, tečno je govorio i engleski. Bio je posljednji Riječki poslanik u mađarskom parlamentu. Osnivač je autonomne lige, predstavnik Rijeke na mirovnoj konferenciji u Parizu, a bio je i na čelu riječke masonske lože "Sirius".
Uspon obitelji Ossoinack započinje krajem XVIII. st. i povezan je s pomorstvom i trgovinom. Prvi član obitelji Ossoinack za kojega se zna iz povijesnih izvora bio je Andrija Osojnak (1736.-1796.) iz Voloskog, pomorski kapetan i trgovac uljem i vinom.
Jedna je pretpostavka da se neko iz obitelji (Andrija ili možda neki njegov predak) doselio u Volosko iz unutrašnjosti. Druga pretpostavka je da su se davno doselili iz Kranjske.
Andrija Osojnak (Ossogniak ili Ossojnah) je 1774. godine živio u Voloskom na kućnom broju 64 (25). Umro je u Poreču.
Na narodni osjećaj i sklonosti obitelji Ossoinack u svakom je trenutku utjecala gospodarska situacija, što pokazuje kako je čak i u doba buđenja nacionalnih država pitanje narodnosti bilo u drugom planu u odnosu na njihove poslovne interese. Najviše članova obitelji bilo je višejezično i tečno su govorili hrvatski, talijanski, njemački, mađarski, a neki čak i Engleski jezik, što samo po sebi nije ništa čudno jer su bili trgovci koji žive u višejezičnom gradu.
Jezik koji su koristili članovi obitelji međusobno je bio talijanski, što se može utvrditi iz obiteljske korespondencije. Ali ako je netko imao priliku pitati člana obitelji Ossoinack koji im je identitet, dobio bi jednostavan odgovor: "Fiumani".
Ali krajem 19. stoljeća identitet "Fiuman" razvio se iz izjave očite činjenice da živiš u gradu koji se zove "Fiume", u političko pitanje koje se pojavilu ubrzo nakon što je Rijeka postala jedini lučki grad Mađarske. Iz te je opozicije izrasla "Autonomistička stranka", politički subjekt koji bi se najviše okupio oko Riječke talijanske elite. A ključni financijer stranke je bio Luigi Ossoinacks.
Andrea je bio drugi sin bogatog riječkog poduzetnika Luigija Ossoinacka (slika desno), jednog od najvažnijih poslovnih ljudi u Rijeci. Luigi je bio treće dijete Natalina Gennara Ossoinacka i njegove prve supruge Marije. Imao je samo nekoliko tjedana kad mu je umrla majka i oko dvije godine kad se otac preudao.
Luigi Ossoinack je bio financijer riječke Autonomne stranke, neobično utjecajna osoba svoga vremena, čovjek najvišega ugleda i štovanja među domaćim i stranim privrednicima, jedna od najznačajnijih pojava u povijesti riječke privrede.
Njegove inicijative i sugestije direktno su utjecale na razvoj riječke privrede. Bio je i član trgovačke komore od 1885. godine.
Bio je zastupnik brodarskih kompanija "The Cunard Steamship Company" i "Bailey & Leetman Line" koje na njegovu sugestiju 1877. godine utemeljuju redovnu morsku liniju između Rijeke i Liverpoola.
1878. godine prema njegovim sugestijama otvaraju se prva moderna lučka skladišta u Rijeci.
Godine 1881. na Mlaki, danas nasuprot svjetionika, Luigi Ossoinack utemeljuje i "Ljuštionicu riže" (Pilatura di riso), najveće riječko poduzeće u prehrambenoj industriji, kojim kao vlasnik i ravnatelj upravlja do smrti. Ljuštionica riže prestaje s radom nakon Prvoga svjetskog rata, a na njezin se teren kasnije proširuje Rafinerija nafte.
Nakon ljuštionice podiže i tvornicu za proizvodnju rižinog škrobnog brašna čije je pakiranje bilo poznato kao "Slonovski škrob" zbog otiska bijelog slona na pakovanju (slika ljevo). (Bijeli slon je bio korišten na reklamama ljuštionice riže, a sivi slon na reklamama za Riječku tvornicu čokolade)
1888. godine osniva "Tvornicu sanduka i bačava" (Fabbrica meccanica di boti, barili e cassette in legno) sa sjedištem u Via Serpentina, kojoj je suvlasnik bio riječki trgovac Eugenio Bacchich.
1891., uz pomoć tadašnjeg ugarskog ministra trgovine Gabora Barossa, te uz sudjelovanje engleskoga kapitala, Luigi Ossoinack osniva vlastito pomorsko društvo "Orient" (Orient Magyar hajózàsi részvénytàrsàg), sa sjedištem u Riva Szàpàry 10, te nabavlja dva parobroda za trgovinu s azijskim zemljama.
1875. godine oženio se Anom Baćić (1849.-1920.), nećakinjom Nikole Bačića, najbogatijeg riječkog trgovca žitom, sa kojom je imao sinove Gennara ml., Andreu, Renata, Nicoloa, Tassila i Renza, te kćer Luigiju.
Zadnjih godina života postajao je sve usamljeniji i nezadovoljniji, vjerovatno i zbog teške i neizlječive bolesti (sifilis).
29. lipnja 1904. kada ga je kočijaš došao probuditi, zatekao ga je kako nepomično leži na podu sobe. Pored njega, oslonjena o krevet, stajala je mala lovačka dvocijevka.
30. listopada 1904. "Novi list" donosi svojim čitateljima vijest o Ossoinackovoj smrti:
"Prošle noći ubio se u svojoj villi u Lopači Luigi vit. Ossoinack. Upalio je u se u trbuh iz male lovačke puške. Juče u jutro nadjoše ga u sobi mrtva. Razdražljivost živaca, na kojima je u zadnje doba veoma trpio, ponukalo ga je na ovaj sdvojan korak. Pred nekoliko dana došao je iz jednog bečkog sanatorija, gdje je uzalud tražio lieka svojoj bolesti. Liečnici mu strogo preporučiše mir i on se je osamio u svojoj vili u Lopači gdje je dokončao svoj život."
Njegov sin Andrea Ossoinack žavršava osnovnu školu u Rijeci, studira na Trgovačkoj akademiji u Pozsonyju (Bratislava), u Kolozsváru (Cluj) i na Akademiji Primijenjene umjetnost u Münchenu. Bila je ideja njegovog oca da Andrea stekne obrazovanja na mađarskom jeziku. Andrea se u početku želio baviti umjetnošću, ali je prihvatio očevu ponudu da mu pomogne u poslovima, pa napušta Akademiju primjenjene umjetnosti i odlazi studirati ekonomiju u Englesku, u London. Sa svojih dvadeset godina već je radio u očevoj podružnici u Londonu. Ali Andrea nije imao istu poslovnu karizmu kao njegov otac.
U Rijeku se vraća u vrijeme sukoba između riječkih Autonomista i lojalista. U početku se pridružio Autonomistima, ali nakon neslaganja s radikalnom frakcijom stranke, o čijem je stavu mislio da bi moglo ugroziti njegove poslovne interese, pogotovo nakon smrt njegovog oca, napušta stranku i pridružuje se manje rigidnom pristupu prema Mađarskoj.
Ossoinack je smatrao da je pozicija Rijeke kao jedine mađarske luke najbolja za grad i da bi prekid veze s vlašću u Pešti koje je u to vrijeme velikodušno investiralo u Rijeku, moglo postati katastrofalno za njezino gospodarstvo. Kao poslovni čovjek, smatrao je gradsku ekonomiju i blagostanje mnogo važnije od državnosti ili pitanja identiteta i uvidio je da je politika autonomista štetna za interese Rijeke i njene građane. Dok su i Zanella i Ossoinack isticali važnost očuvanja autonomije grada u njihovim programima, za Zanellu su interesi Rijeke uvijek dolazili prvi, a interesi Mađarske dolaze nakon toga, ali samo ako su kompatibilni s interesima Rijeke; za Ossoinacka, međutim, nije postojao interes Rijeke odvojen od interesa Mađarske.
Suprotnosti između Zanelle i Ossoinack odražavale su raniji sukob između liberalizma (deakizam) i radikalizma (kossúthism) u Mađarskoj, koja je trajala još od revolucije od 1848.
Ossoinackove ideje nisu dijelili stanovnici Rijeke jer je na kraju izgubio izbore. Osvojio je 673 glasova prema Zanellinih 860.
Sljedećih nekoliko godina usredotočio se na posao, pokušavajući održati carstvo zamišljeno od strane pokojnog oca. Postao je i konzul Meksika i veliki meštar u riječkoj masonskoj loži "Sirius".
1911. godine, nakon smrti Michelea Maylendera, jednog od utemeljitelja riječkog autonomizma i Autonomističke stranke dogodio se konačni rascjep između umjerenih i radikala unutar te stranke.
Grupa umjerenih autonomista, uključujući Ossoinacka, distancirala se od Zanelle i formirala je "Autonomnu Stranku" (Lega autonoma, Associazione Autonoma), stranku koju su podržavali Riječki biznismeni održavajući bliske veze s vladom. Ossoinack će se na kraju popeti na čelo te stranke.
Godine 1916. u mađarskom je parlamentu predložen, ali ne i izabran, za riječkog zastupnika u parlamentu. Naime, Antonio Vio, dosadašnji riječki zastupnik u parlamentu je izabran za gradonačelnika, a Andrea Ossoinack je bio njegov nasljednik u parlamentu, izabran aklamacijom, a ne redovitim izborima.
Kad je izbio prvi svjetski rat, riječka je autonomija pretrpila težak udarac. Sam grad bio je pošteđen bombardiranja (osim jednom), ali industrija je reorganizirana za vojnu proizvodnje, a lučki promet je drastično pao. Mnoge Mađarske banke i poduzeća vratili su se u Budimpeštu. Ossoinackovo poslovno carstvo također se smanjilo, posebno brodarske kompanije "Adria" i "Oriente", čiji su brodovi ili potopljeni ili konfiscirani.
18. listopada 1918., na kraju Prvog svjetskog rata, Andrea Ossoinack, zastupnik grada Rijeke, u mađarskom je parlamentu održao govor u kojem je istaknuo pravo svoga grada na samoodređenje u okolnostima koje su dovele do raspada Austro-Ugarske i zatražio pravo samoopredjeljenja za Rijeku. U tom svojstvu također mu je bilo dopušteno predstavljati Rijeku na Pariškoj mirovnoj konferenciji 3. ožujka 1919.
Andrea u mađarskom Saboru 18. listopada 1918. izjavljuje:
"Rat je postao toliko šokantan da Hrvati prisvajaju Rijeku, a strane sile ga žele žrtvovati Jugoslaviji. Apsurdno. Rijeka nikada nije bio hrvatska! Doista, bio je talijanski u prošlosti, i tako bit će u budućnosti ".
Njegov govor u parlamentu bio je jasna izjava da je smatrao, bez obzira na sudbinu Austro-Ugarske, bilo preuređenje ili kolaps, da je Rijeka politički subjekt koji ima pravo na samoodređenje. Naglasio je da je Rijeka uvijek bila Talijanska po svom karakteru, i da je Rijeka politička činjenica koliko i Mađarska ili Jugoslavija.
Govor je izazvao negativne reakcije i iznenađenje u mađarskoj javnosti, u rasponu od tvrdnji da je Ossoinack sigurno dao nepotpunu izjavu, nekako izostavljajući činjenicu da samoodređenje podrazumijeva Rijeku unutar Mađarske, pa sve do tvrdnje o izdaji svoje domovine. Ali sve te reakcije nisu imale nikakve posljedice jer je već 10 dana kasnije Austro-Ugarska otišla u povijest, a Rijeka je postala borbeno polje između Italije i novoosnovane južnoslavenske države.
Taj je istup bio temeljem Wilsonova prijedloga iz 1919., po kojem bi Rijeka postala slobodna država. Ali Ossoinack se pobunio protiv tog prijedloga zagovarajući priključenje Italiji.
Posljednji dani prvog svjetskog rata su bili posebno burni u Rijeci. Dana 23. listopada hrvatski su vojnici zauzeli grad, prisilivši Zoltana Jékelfalussysja, posljednjeg mađarskog guvernera Rijeke, da šest dana kasnije napusti grad. Kad je u Zagrebu 29. listopada 1918. bila proglašena Država Slovenaca, Hrvata i Srba, obuhvaćala je sva južnoslavenska područja Austro-Ugarske, uključujući Rijeku.
Iako je Londonskim ugovorom obećano Italiji da će dobiti znatnu površinu istočne obale Jadrana, Rijeka nije bila uključena u to područje i trebala je postati dio Hrvatske ili bilo koje države koja će nasljediti Austro-Ugarsku na tom teritoriju. Bez obzira na to, većina stanovništva se zalagala za izmjenu ugovora i uključenje Rijeke u talijanski teritorij, a to je bio i stav Andree Ossoinacke i taj se stav trebao braniti na Pariškoj mirovnoj Konferenciji. Pariška mirovna konferencija bila je konferencija koju su organizirali pobjednici u Prvom svjetskom ratu kako bi ustanovili mirovne sporazume između Saveznika i poraženih Središnjih sila. Konferencija je otvorena 18. siječnja 1919. godine i trajala je do 21. siječnja 1920. godine sa nekoliko prekida.
A
Ossoinacku je pozicija zadnjeg predstavnika Rijeke u mađarskom parlamentu i govor koji je održao, dala priliku da, zajedno s Antoniom Grossichem i Antoniom Viom, postane riječki predstavnik na mirovnoj konferenciji u Parizu 1919.
Ossoinack je na Konferenciju došao memorandumom CNI-a u kojem je izrazio stavove slične onima predstavljenim u Budimpešti. Dokument započinje tvrdnjom da se duboko nepravedni politički sustav (Habsburška monarhija), utemeljen na načelu "divide et impera", konačno razbio, što je dovelo do formiranja nekoliko novih država, uključujući i Rijeku. Navedeno je da je "Država Rijeka živa činjenica. Nitko to ne može poreći, kao što nitko ne može poreći postojanje Mađarske ili Jugoslavije. Rijeka ima sve funkcije države, a to je priopćeno vladama Europe i Amerike. Rijeka slobodno razvija sve funkcije administracije. Na temelju toga, Rijeka kao suvereno političko tijelo, funkcionalna država, ima pravo pripojiti se Italiji, jer je to volja većine stanovništva".
Ton njegovog izlaganja nije bio ništa drugo nego šovinistički ispad. Govorio je da je Rijeka već dugo vrijemena bila "pod stalnim priljevom Hrvata", koji su uglavnom "bili sluge i radnici", i da je ovaj priliv "ometao nacionalni razvoj Rijeke" Fiumana kroz "disonantnu i iritantnu notu", ljudi koji su govorili samo hrvatski, a koji su osim toga bili su "na tako niskoj kulturnoj razini" i uopće se ne žele uključiti u kulturni život grada. Dalje optužuje Mađarsku vladu što je hrvatskim trgovcima omogućila da se nastane u Rijeci, omogućujući tim "slugama i radnicima" da kupuju i trguju u njihovim objektima i tako "natjeraju Talijanske trgovce van posla ili ih oslabe".
Ossoinack se sastao s predsjednikom Sjedinjenih Država Woodrowom Wilsonom 4. travnja 1919., dan nakon sastanka Vijeća četvorice gdje se Wilson odlučno usprotivio talijanskim posezima prema Rijeci. Wilson je dodao i novi zahtjev: samoodređenje na području istočnog Jadrana kako bi se postigli ekonomski održivi ishodi. Ossoinack mu je prikazao ekonomski utemeljen argument za aneksiju Rijeke Italiji, pokušavajući pokazati da je aneksija najbolje ekonomsko rješenje za Rijeku. Otvoreno je tvrdio da je slobodna luka ekonomski neodrživa. Rekao je da bi takva luka mogla biti konkurentnom samo uz niže operativne troškove. To nije bio slučaj; luka Rijeka prosperirala je samo zato što ju je mađarska vlada velikodušno subvencionirala, a to bi bilo gotovo ako bi stekla neovisnost. Rijeci je bila potrebna država spremna investirati u gradsko gospodarstvo vezano za luku.
U svom odgovoru, Wilson je zahtjevao da Rijeka mora biti proglašena slobodnom državom, kao novo rješenje.
Sve do 13. travnja 1919. godine, Andrea Ossoinack se nije, na prijedlog Vittoria Orlanda, predsjednika i vođe talijanske delegacije na Mirovnoj konferenciji u Parizu, sastao s američkim predsjednikom Wilsonom.
24. travnja 1919., kad je i britanski delegat Arthur Balfour odbio projekt aneksije Rijeke, talijanska delegacija Vittoria Orlanda i Sidneya Sonnina napustila je konferenciju u znak protesta.
Ossoinackov argument i tvrdnja o "volji naroda" bili su bezuspješni, a Wilson nije bio voljan ustupiti Rijeku Italiji ni na koji način. Rješenje koje je napokon predložio bilo je proglašenje grada neovisnim državom, koji bi mogla predstavljati i novo sjedište "Lige naroda", međunarodne organizacija čije je osnivanje također predložio Wilson. Zbog političkog neuspjeha Liga naroda nije nakon II. svjetskog rata bila obnovljena, faktički je prestala postojati već 1939., a formalno je likvidirana 1946, već je umjesto nje osnovana nova organizacija, "Ujedinjeni Narodi".
Ossoinack je bio bijesan takvim razvojem situacije i šalje protestno pismo Američkom Senatu.
6. Lipnja 1919. senator Lodge, predsjednik odbora za međunarodne odnose, čita pred senatom Riječku prosvijednu notu koju je potpisao Andrea Ossoinack, Opunomoćnik za Rijeku na mirovnoj konferenciji.
Slike sa LPR, Ossoinack Andrea (1876-1965) poslanik u mađarskom parlamentu, Autor: Vežičanka |
|
---|---|
Fiume's protest before the U. S. Senate National Council assembled in emergency meeting after animated debate unanimously approved following appeal to United States Senate. ANDREA OSSOINACK |
Riječki prosvjed pred američkim senatom Nacionalno vijeće okupilo se na hitnom sastanku nakon animirane rasprave I jednoglasno odobrilo žalbu Senatu Sjedinjenih Država. ANDREA OSSOINACK |
Kad je 12. studenoga 1920. potpisan Rapallski ugovor između Italije i Jugoslavije, formalizirajući stvaranje Slobodne države Rijeke, D'Annunzio ga proglašava izdajničkim djelom i proglašava rat Italiji. Novostvorenu državu odmah priznaju sve svjetske sile uključujući SAD, Francusku i Veliku Britaniju. D'Annunzio ne priznaje sporazum te je akcijom talijanske regularne vojske istjeran iz grada (Krvavi Božić 24. - 29. prosinca).
Andrea Ossoinack je tijekom ovog političkog previranja u Rijeci kao član "Talijanskog narodnog vijeća" oduševljeno pozdravio D'Annunzieve trupe, ali je bio razočaran nakon razvoja koji je doveo do sukoba između D'Annunzia i Italije.
Italija je naime napala Rijeku i otjerala D'Annunzia i njegove legionare. Slobodna država Rijeke je tako bila uspostavljena, ali je njezina politička scena bila podijeljena između autonomista podržanih i većinom glasova Hrvatia koji žive u gradu, i pro-talijanskog "Nacionalnog bloka".
Nakon što je D'Annunzio istjeran iz Rijeke, Ossoinack postaje član "Nacionalnog Bloka", političke skupine koja se protivi autonomistima i Slobodnoj Državi Rijeka koju je vodio njegov stari neprijatelj Riccardo Zanella.
Nakon što je osnovana vlada Slobodne države Rijeka, Ossoinacku je bilo zadovoljstvo stalno je napadati. Govorio je da je trenutna ekonomska situacija u Slobodnoj državi ključni dokaz u korist aneksije jer je Rijeka bila potpuno ekonomski ovisna o Italiji.
Država je postojala de facto oko godinu, a de iure do 1924. godine kada ju je anektirala Kraljevina Italija. Čin aneksije neki do danas osporavaju jer nije međunarodno pravno priznat, a službeno su ga priznale jedino Kraljevina Italija i Kraljevina SHS.
Nakon državnog udara i aneksije Rijeke od strane Italije, Ossoinack je bio jedan od članova Nacionalnog Bloka koji je bio pozvan da preuzme kontrolu nad Rijekom kad je vlada pod vodstvom autonomista pobjegla iz grada. To je ujedno bio njegov posljednji politički angažman.
Nakon toga se postupno povukao iz politike, i usredotočio se na svoja poduzeća, nastavljajući zagovarati ideju o zoni slobodne trgovine koja bi obuhvaćala Rijeku i njegovo prirodno zaleđe, uključujući područja Italije i Jugoslavije. Zapravo je uspio zadržati "low profil" toliko da nema gotovo nikakvih podataka o njemu nakon 1924. godine.
Čini se da je 1926. optužen za neke malverzacije u parobrodarskom društvu "Adria" gdje je bio predsjednik. U vezi toga je izašao članak u Novom listu 25. prosinca 1926.:
Andrea Ossoinack je živio u Rijeci na Fiumari, na križanju Ulice Žrtava fašizma i Fiumare, u dvokatnici s lijepim kamenim portalom i mansardnim potkrovljem. Ta je kuća nekada pripadala obitelji Ossoinack.
Andrea se seli u Luksemburg, a u Rijeku se vraća 1939.
Ponovo odlazi iz svoga grada ali ovaj put u Italiju nakon što su partizani oslobodili ove prostore u svibnju 1945. i uveli sustav koji je industrijalce smatrao neprijateljima naroda. Preselio se u Veneciju i postao kritičar jugoslavenske okupacije Rijeke, Istre i Dalmacije. Čak je i napisao knigu "Atto d'accusa del deputato di Fiume Andrea Ossoinack", u kojoj je osudio sve odgovorne za "prodaju" tih zemalja Jugoslavenima i poricanje narodne volje izražene u plebiscitima.
Umro je u Meranu u Italiji i tamo je pokopan. Nakon njegove smrt, ovo slavno i uspješno riječko ime nestaje s pozornice povijesti.
U Rijeci, na groblju Kozala postoji Mauzolej njegovoga oca Luigija i njegove supruge. Najveći je na Kozali.
DJELA:
- Ossoinack, Andrea: Perché Fiume dev'essere italiana, Fiume, 1919.
- Ossoinack, Andrea: Perché Fiume deve essere Porto Franco, Fiume, 1922.
- Ossoinack, Andrea: Atto d'accusa del deputato di Fiume Andrea Ossoinack
Porodično stablo obitelji Ossoinack u PDF formatu:
Kreirao: SEAS
Izvori:
- Wikipedia, Andrea Ossoinack
- Slike sa LPR, Ossoinack Andrea (1876-1965) poslanik u mađarskom parlamentu, Autor: Vežičanka
- Krešimir Sučević Međeral: Businessman – The Case of Ossoinack Family and Fiume