Rijeka, Croatia
Loading





riječki dvoglavi orao


Ambigram Rijeka

Udruga 051 Rijeka

RiRock, glazbeni internetski magazin

Riječanin, pomorski vremeplov

 

Petranović Zdenko - Jastreb

 Petranović Zdenko - JastrebRođen: Delnice, 8. travnja 1919.
Umro: Banja Loka, kod Kostela, 21. travanj 1942.

Roditelji: ??

Učesnik Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj Jugoslavije.

(Svi izvori spominju godinu rođenja kao 1919. osim datuma na bisti postavljenoj u Aleji narodnih heroja u Parku Kralja Tomislava u Delnicama. Čak i Leksikonska jedinica Matice Hrvatske pod "Znameniti Gorani" za Zdenka Petranovića govori: "Rodio se u Delnicama 8. Srpnja 1919. godine")

Nakon prvog razreda pučke škole u Delnicama seli sa roditeljima u Dragu kraj Sušaka gdje će uz pučku završiti i šegrtsku školu i uposliti se kao trgovački pomoćnik.

1938. godine učestvuje u demonstracijama koje su organizirane na Sušaku protiv Hitlerovog porobljavanja čehoslovačkih Sudeta. Zbog učešća u demonstracijama uhićen je i dobiva otkaz na radnom mjestu.

Kapitulaciju Kraljevine Jugoslavije dočekao je na odsluženju vojnog roka u Zvorniku nakon čega se vraća roditeljima u Dragu.

 Petranović Zdenko - Jastreb, bista u DelnicamaNa početku Travanjskiog rata i okupacije Kraljevine Jugoslavije Zdenko živi u Sušaku. Tada se počelo pričati po gradu da se otpor nastavlja i da su svi rodoljubi pozvani u borbu za oslobođenje. Zdenko se sjetio razgovora s bratom koji se u Delnicama, preko društva esperantista, upoznao s delničkim komunistima i njihovim ciljevima pa se u jesen iste godine vraća u Delnice.
Po povratku u Delnice, preko brata se povezao sa članovima Komunističke partije Jugoslavije (KPJ) i ubrzo potom se priključio grupi novih boraca, koji su otišli u partizane u "Delničku četu", ali Delnička partizanska četa je ubrzo bila napadnuta, pa Zdenko s grupom boraca odlazi u ličko-fužinski partizanski logor na Bitoraju. Tu je i dobio partizanski nadimak "Jastreb", zbog očiju koje su prema kazivanju njegovih suboraca davale izgled "tvrdog izraza" lica.

Na slici ljevo, bista Zdenka Petranovića - Jastreba u Delnicama. Datum rođenja je upitan!

Krajem svibnja 1942. godine kao mitraljezac učestvuje u borbi protiv neprijateljskih snaga kod Litorića. U partizanskim jedinicama bio je običaj da se mitraljez daje najhrabrijim borcima. On se tada sa svojim mitraljezom prebacivao s jednog krila na drugo, tako da je neprijatelj dobio utisak da ga napadaju jače snage nego što su u stvari, bile.
Kasnije je njegova četa ušla u sastav Trećeg bataljona "Goranin" Primorsko-goranskog partizanskog odreda, a Zdenko je tada postao zapovjednik Omladinske čete. Petranović Zdenko - Jastreb spomen ploča, Banja Loka

Kao zapovjednik Omladinske čete 3. bataljuna "Goranin" 2. Primorsko – goranskog NOPO, napao je sa suborcima posadu od 25 talijanskih vojnika u lugarskoj kući na Praprotu i sve ih zarobio. Bila je to njegova prva samostalna borbena akcija.

Krajem lipnja 1942. slovenske partizanske jedinice su zatražile pomoć 2. primorsko-goranskog odreda. Preko rijeke Kupe je upućena Omladinska četa. Petranović sa svojom četom preko Kupe odlazi u Sloveniju gdje zajedno sa slovenskim partizanima 21. lipnja 1942. godine napada neprijateljsko uporište u Banja Loki. Borba je trajala od ranog jutra do popodnevnih sati kada su neprijateljske snage uz velike gubitke potisnute, a Petranović je pri jurišu na jedno neprijateljsko "gnijezdo" zaplijenio mitraljez. Upao je, zatim, u konjušnicu, uzeo mazgu, natovario na nju mitraljez i predao je kuriru.
Ipak, pojačanje talijanima stiže. Kolona neprijateljskih tenkova kretala se prema Banjoj Loki i partizanske snage su se morale povući. Tokom povlačenja, u borbi s tenkovima, u neravnopravnoj borbi s oklopljenom neprijateljskom jedinicom pokosio ga je smrtonosni rafal. Na slici desno, spomen ploča palima u borbi kod Banja Loke, narodnom heroju Zdenko Petranović Jastreb i Dragutinu Štimcu.

Bio je jedini borac Drugog primorsko-goranskog odreda koga je do tada pohvalio Štab Pete operativne zone Glavnog štaba NOV i PO Hrvatske.

za narodnog heroja proglašen je Ukazom Prezidijuma Narodne skupštine Federativne Narodne Republike Jugoslavije 20. prosinca 1951. godine.
Njegovo poprsje sa ostalim poprsjima goranskih narodnih heroja otkriveno je 1981. godine u Aleji narodnih heroja u Parku Kralja Tomislava u Delnicama.
Također, u Banja Loki postavljena je spomen ploča narodnim herojima Zdenku Petranoviću Jastrebu in Dragutinu Štimcu, a u Brodu na Kupi postavljena mu je bista (slika ljevo).

(Svi izvori spominju 1919. godinu kao godinu rođenja Zdenka Petranovića, osim datuma na bisti postavljenoj u Aleji narodnih heroja u Parku Kralja Tomislava u Delnicama. Čak i Leksikonska jedinica Matice Hrvatske pod "Znameniti Gorani" za Zdenka Petranovića govori: "Rodio se u Delnicama 8. Srpnja 1919. godine")

 

Kreirao: SEAS

Izvori:

 

- Riječka groblja - Imenik riječkih posljednjih počivališta
- Riječka povijest općenito

- Povijest Rijeke od Prapovijesti do 1400
- Povijest Rijeke od 1500 do 1600
- Povijest Rijeke od 1625 do 1650
- Povijest Rijeke od 1675 do 1700
- Povijest Rijeke od 1725 do 1750
- Povijest Rijeke od 1775 do 1800
- Povijest Rijeke od 1825 do 1850
- Povijest Rijeke od 1875 do 1900
- Povijest Rijeke od 1925 do 1950
- Povijest Rijeke od 1975 do 2000
- Povijest Rijeke od 2015 do Danas
- Rijeka, razni događaji i ostalo
- O Rijeci na engleskom jeziku

- Riječke Biografije
- Riječka vlast kroz stoljeća
- Povijest Rijeke od 1400 do 1500
- Povijest Rijeke od 1600 do 1625
- Povijest Rijeke od 1650 do 1675
- Povijest Rijeke od 1700 do 1725
- Povijest Rijeke od 1750 do 1775
- Povijest Rijeke od 1800 do 1825
- Povijest Rijeke od 1850 do 1875
- Povijest Rijeke od 1900 do 1925
- Povijest Rijeke od 1950 do 1975
- Povijest Rijeke od 2000 do 2015

- History of Racing, Preluk - Rijeka
- Riječki grbovi i zastave (heraldika)

 

Na vrh stranice