Roje, Josip
Rođen: Zagreb, 19. rujan 1931.
Umro: Rijeka, 27.08. 2019.
Roditelji: ??
Braća: Jakša
Supruga: Dr Andrica Roje (1934. - 2021.)
Djeca: Darko
Pamtit ćemo ga najviše kao prvog župana Primorsko-goranske županije u mandatu 1993-1998 godina. Tu je funkciju obnašao u najtežem periodu dok se je oeganizirao način upravljanja regionalnih samouprava i županija. U tom se je periodu zalagao za jačanje lokalnih vlasi i decentralizaciju upravnih poslova i ovlasti te ustrojavanje moderne administracije u službi građana. Županije su u to vrijeme bile oformljene kao jedinice lokalne samouprave. U njihovim su nadležnostima bili i poslovi državne uprave, a župan je zbog takvih zakonskih i ustrojstvenih odredbi bio državni dužnosnik, a istodobno i čelnik županijske samouprave kojeg je birala županijska skupština, a potvrđivao Predsjednik Republike Hrvatske.
Primarijus Josip Roje bavio se i filatelijom, pa je bio i dugogodišnji predsjednik Riječkog filatelističkog kluba.
Pod pseudonimom Toma Tofek čak je i objavio knjigu pripovjedaka za djecu ''Tončekov svijet''.
Dr. Josip Roje rođen je u Zagrebu 1931. godine. Medicinski fakultet završava u Zagrebu.
Nakon otvaranja riječkog Medicinskog fakulteta (Na sjednici Sabora održanoj 12. srpnja 1955. izglasan je Zakon o osnivanju Medicinskog fakulteta u Rijeci koji pripada Sveučilištu u Zagrebu. Početak rada određen je za školsku godinu 1955./'56.) na odjele se prima veći broj liječnika. Josip Roje dolazi u Rijeku 1958. godine kao specijalizant Opće bolnice "Braća dr. Sobol". Sa njim, u njegovoj generaciji u bolnicu "Braća dr.Sobol" dolaze i dr. Ana Tomljanović i dr. Mladen Medanić.
Nakon stručnog usavršavanja na 1. Bečkoj kardiološkoj klinici kod profesora Wengera 1964. godine, prvu vektorkardiografiju na Internoj klinci Opće bolnice ''Braće dr. Sobol'' učinio je 1965. doc. dr. Branko Antonin. Već iduće godine vektorkardiografijom se počeo baviti i dr. Josip Roje. Na aparatu koji je dobiven donacijom ''Jugolinije'', tada vodećeg brodarskog poduzeća u državi, uporabili su Frankov
ortogonalni način snimanja sa sedam elektroda, a dobivenu krivulju snimili polaroid kamerom. Bile su to prve učinjene vektorkardiografije u Hrvatskoj i Jugoslaviji.
|
1966. specijalizira kardiologiju. Nakon odlaska docenta Branka Antonina na mjesto šefa riječkog odjela kardiologije 1962. godine, na sušačkom odjelu dr. Veljko Čabrijan i dr. Zlatko Pavlin preuzimaju liječenje srčanih bolesnika, a 1966. godine riječkom internističko-kardiološkom timu pridružuju se dr. Anton Bačić i dr. Josip Roje.
1966. godine dr. Josip Roje uvodi na riječkoj internoj klinici fonokardiografiju i mehanografiju. Pretrage su rađene na šesterokanalnom Mingografu tvrtke Siemens.
Valja zabilježiti da su nakon primarijusa Ribarića prve defibrilacije srca 1969. godine kod bolesnika s akutnim infarktom miokarda učinili dr. Josip Roje i prim. mr. sc. Alma Polić.
Na riječkoj Kardiologiji su od osnivanja odsjeka do ujedinjenja Klinika radili prof. dr. Branko Antonin, prof. dr. Alma Polić-Tadejević, prim. dr. Josip Roje, dr. Karlo Stanić, dr. Ivan Brozičević, dr. Vida Ahel, dr. Ana Radić-Rupčić, dr. Đuro Marinović i dr. Marijan Padovan.
Koncem 1974. godine na riječkoj Klinici osnovan je Odsjek internističke intenzivne njege pod vodstvom dr. Josipa Roje.
|
Početkom sedamdesetih godina dr. Josip Roje i dr. Veljko Čabrijan su počeli raditi prve EKG telemetrije, a najčešće su izvođene kod prvog ustajanja bolesnika s akutnim srčanim udarom. Ukoliko se prilikom ustajanja i hodanja po sobi, potom po hodniku i stubištu nisu zabilježili poremećaji srčanog ritma i frekvencije, bolesnicima se dozvoljavalo kretanje po bolničkom krugu i uspinjanje bolničkim stubištem. Telemetrija je bila ''prethodnica'' 24 satne dinamičke elektrokardiografije, a svoju vrijednost zadržala je do današnjih dana.
1977. dr. Josip Roje vrši dužnost primarijusa.
Iste godine Prof.dr.sc. Branko Antonin i dr. Josip Roje su dobitnici Godišnje nagrade Grada Rijeke za monografiju "Osnove kliničke vektokardiografije", kao i niz stručnih radova iz te oblasti.
1981. specijalizira kardiologiju.
1982. preuzima dužnost šefa Odsjeka postintenzivne njege Kardiološkog odjela KBC Rijeka. Od 1987. do 1992. godine radi na dužnosti voditelja Odsjeka koronarne jedinice s postkoronarnom njegom.
Nakon županijskih i lokalnih izbora početkom 1993. Dr. Josip Roje, 65-godišnji ugledni riječki kardiolog, donedavna član HSLS-a, izabran je za župana Primorsko-goranske županije. Na području grada Rijeke i na području županije, pobijedila je udruga HSLS-a, HNS-a i SDP-a. Bio je to, zapravo, očekivan rezultat, jer HDZ nikad nije bio previše popularan u Rijeci. Nakon što je izabran za Župana, dr. Roje je prešao u HDZ i tu se pokazalo kako se odvijaju politički transferi. Roje je 11. rujna potpisao pristupnicu za HDZ. Dužnost velikog župana Primorsko-Goranske Županije vrši do 1998.
1998. odlazi u mirovinu. Dugogodišnju liječničku karijeru završio je u KBC Rijeka kao primarijus na Odjelu za kardiovaskularne bolesti Klinike za internu medicinu.
Umro je 2019. godine. Posljednji ispraćaj prim. dr. Josipa Roje bio je na groblju Kozala 30. kolovoza u 12 sati.
Kreirao: SEAS
Izvori:
- JURAJ KUČIĆ, PRILOZI ZA POVIJEST RIJEČKE KARDIOLOGIJE I INTERNE MEDICINE
- TORPEDO.MEDIA, Preminuo dr. Josip Roje, prvi primorsko-goranski župan
- https://www.obiteljroje.com/