Carposio Ilario
Rođen: Trento, Italija, 28. veljača 1852.
Umro: Rijeka, 11. prosinac 1921.
Roditelji: Antonio (Trento 1810. - ??) i Maria Anna rođena Maggioli (*1813. - ??)
Sestra: ??
Supruga: Tecla Maria Lowenthal (Kastav, 24. rujan 1856.-?), oo Rijeka 2. svibnja 1880.
Djeca:
- Olimpia Emma Vittoria (22. srpanj 1878. - Kikinda ?) oo Antonio Rutar
- Antonio Gustavo (19.VI.1880. - Cagliari, 1955.) oo ?
- Augusta Clementina (*15. lipanj 1882. - Mestre 27. studeni 1969.) oo Adolfo Ladislao Graber (*1875.-1958.)
- Ermenegilda Maria (*29. studeni 1883. - Napoli 1977.) oo Giuseppe Sarinich tj. Josip Šarinić
- Margherita Italia (*16. svibanj 1885. - Budapest ?) oo Bela von Fest
- Renato Paolo (*12. studeni 1886. - 1930.) oo Maruzza Lowenthal <-- nasljeđuju Ilarijev atelje
- Enrico Giuseppe (*13. prosinac 1887. - Bologna 1980.) oo Elma Costantini
(oo = udana / oženjen sa)
Rođen je kao Ilarione Carposio. Materinji jezik mu je bio talijanski.
Došao je u Rijeku u proljeće 1878. iz Trenta.
Nakon dolaska u Rijeku 10. travnja 1878., od riječkog fotografa Giacoma Luzzatta otkupljuje atelijer sa svom opremom.
Riječ je o jednom od najstarijih fotografskih studija u Rijeci o čijem osnivanju, 1878. godine, svjedoči zahtjev za otvaranje fotografskog obrta kojeg je Illario Carposio podnio riječkom Magistratu. Atelier se nalazio na riječkom Dolcu, u tadašnjoj ul. St. Andrea kućni broj 573 (sada Uski prolaz), uz prugu, preko puta Teatra Ricotti (danas je na tom mjestu Teatro Fenice) i ubrzo postao jedan od najcjenjenijih i jedan od najaktivnijih majstora fotografije u Rijeci. Na toj će poziciji ostati četiri desetljeća, samo šta je na tom mjestu kasnije bila sagrađena nova zgrada u kojoj je sada, u prizemlju bio njegov novi studio.
|
Fotografije Illaria Carposia, u izražajnom i stvaralačkom pogledu, predstavljaju onodobni standard. Možda ga je najlakše usporediti s njegovim suvremenicima, zagrebačkim fotografom Ivanom Standlom i zadarskim Tomasom Buratom. Kvaliteta i izbor motiva ne zaostaju za poznatim fotografima, no, Standl je tijekom svog djelovanja obišao gotovo cijelu Hrvatsku, dok je Carposio svoj fotografski rad posvetio Rijeci i njezinim stanovnicima.
Višedesetljetno djelovanje ovog fotografskog studija bilo je od višestrukog značaja za riječku fotografsku scenu. Portreti i vedute nastali u njihovu fotografskom studiju neprocjenjivi su izvor za proučavanje povijesti Rijeke i nezamjenjivi su za hrvatsku fotografsku povijesti. Kako radovi Ilaria Carposia nisu izašli iz riječkih okvira, njihov se utjecaj i rad sveo na obale riječkoga zaljeva.
Bio je vrstan vizualni kroničar, a posebno se istaknuo kao fotograf riječkih veduta i arhitekture, ali vrijedna su ostavština i njegove portretne fotografije.
U ranijem razdoblju snima jednostavne atelijerske portrete i čitave figure pred glatkom pozadinom, a poslije se povodi za modom i koristi kulise, ali snima i izvan atelijera, pogotovo panorame Rijeke i građevine.
Na njegovim atelijerskim fotografijama, uglavnom formata posjetnice ili kabinet formata, nalazimo portrete poznatih Riječana – Giovanni de Ciotte, Antonia de Vernede, Erazma Barčića, braće Antonia i don Costantina Branchette i mnogih drugih. Nalazimo i portrete ljudi iz naroda, cijelih obitelji, muževa, žena i djece.
Svojom kamerom Carposio ispisuje kroniku Grada stvarajući zapise prvorazredne kulturno-dokumentarne vrijednosti. Između ostalog snima vedute riječke luke, grad sa lukobrana, pejzaže grada Rijeke, Trsat sa Kozale i obrnuto, snima Korzo, ulicu Dolac, obnovu Gradskog tornja, Teatro Fenice, Teatro comunale, Adamićevo kazalište, Palazzo Modello, Filodramaticu, Hotel Kontinental, Mrtvi kanal, škole na Dolcu... .
Bilježi važne događaje u povijesti Rijeke poput dočeka cara Franje Josipa I. 23.lipnja 1891. (slika desno), održavanje industrijske izložbe.
S Carlom Zambonijem 1885. priprema reprezentativni album za prinčevski par nadvojvodu Rudolfa i i nadvojvotkinju Stefaniju.
2. svibnja 1880. ženi se Teciom Mariom rođenom Lowenthal.
Imali su sedmero djece. Enrico, jedan od njihove djece, bio je izvanredan profesor matematike i fizike u Rijeci, a nakon Drugog svjetskog rata, nakon što su napustili Rijeku, i u Bologni.
Studio je jako dobro funkcionirao pa je Ilario sagradio kuću na četiri kata u ulici Leonarda da Vincia br. 18., na današnjoj adresi Ive Marinkovića 12.
Često je objavljivao oglase u "Il Piccolo" tražeći retušere ili fotografe radi proširivanja posla.
23. siječnja 1900. Ilario i njegov sin Renato nalaze se u Trstu i odsjedaju u hotelu "Volpich". Ne zna se koji je bio cilj posjete Trstu.
1905. na zahtjev Whiteheada snima pogone riječke tvornice "Torpedo".
Umro je u Rijeci, u vlastitoj kući u ulici Leonarda da Vincia br. 18. 11. prosinca 1921. u 9 sati i 25 minuta. Pokopan je na groblju Kozala, polje D-I-15.
U skladu s njegovom posljednjom voljom, u fotografskom poslu nasljeđuje ga sin Renato.
Nakon što je devet godina kasnije, 7. prosinca 1930. umro i Renato, vođenje fotografskog atelijera je preuzela njegova udovica Maruzza. Nakon njegove prerane smrti, Maruzza je studio preimenovala u "Carposio Renato - Eredi" (Carposio Renato - Nasljednici). Renato je također sahranjen na groblju Kozala, polje F-013.
Od Renatovih fotografija i fotografija iz vremena njegove udovice sačuvano je vrlo malo. Uglavnom je riječ o kvalitetno izrađenim portretima i fotografijama u standardnoj maniri međuratnog razdoblja koje zaostaju za ranijom kvalitetom fotografija koje je izrađivao njegov otac.
Nakon II. Svijetskog rata i važnih političkih promjena kada je Rijeka pripala Jugoslaviji, ozračje se promjenilo, počeli su progoni vjernika i svećenika, rodoljuba-narodnjaka, pripadnika talijanske nacionalnosti, gdje se u mnogo slučajeva radilo o osveti na osobnoj razini. Talijansko stanovništvo se zastrašivalo i time poticalo na iseljavanje. Strah je ljude poticao na odlazak, ne samo Talijane nego i Hrvate koji nisu prihvaćali komunističku ideoligiju.
Posljednji Carposievi potomci napustili su Rijeku 1947. Nemoguće je sa sigurnošću utvrditi kada je "Fotografski studio Carposio" prestao s radom. Vjerojatno je zatvoren te 1947. godine, kada se Maruzza Carposio preselila iz Rijeke u Treviso.
U travnju i svibnju 2004. održane su dvije izložbe u Rijeci i Zagrebu i one su obnovile interes javnosti za djelo Ilaria Carposia.
U doba u kojem je umjetnost fotografije još bila u povojima, Ilario Carposio je dobio više službenih priznanja. Najplodnije njegovo razdoblje bile su 80-e godine, kada je imao i najviše uspjeha.
Fotografu su dodijeljena značajna priznanja: na Austro-Ugarskoj agroindustrijskoj izložbi u Trstu, 1882., Budimpešti 1885, prigodom Austro-Ugarske industrijske poljoprivredne izložbe, 1886. nagrađen je u Napulju 1886. i 1887., gdje je sudjelovao na Stalnoj napuljskoj izložbi. Godine 1887. dobio je zlatnu medalju u Nici i drugu nagradu u Firenci 1887..
Bio je član Talijanskog fotografskog društva.
Godine 1889 bio je jedan od partnera, a 1899. bio je direktor "CAI - Club Alpino Italiano - Sezione di Fiume" i ravnatelj u "Opera Fiumana".
Po broju sačuvanih fotografija u fundusu "Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja" Ilario Carposio je najprisutniji, najugledniji i najpopularniji riječki fotograf.
Kreirao: SEAS
Izvori:
- Wikipedia, Ilario Carposio
- Hrvatski biografski leksikon - CARPOSIO, Ilario
- MUSEI CIVICI DEL COMUNE DI TRIESTE, Carposio, Ilario
- Ervin Dubrović, Arte miracolosa: stoljeće fotografije u Rijeci, Izdavački centar Rijeka, 1995
- Youtube: Miljenko Smokvina "Ilario Carposio"najugledniji i najpopularniji riječki - Trento 1852 – Fiume 1921.