Frémont Eugene
Rođen: Dreux, 1821.
Umro: Sušak, 16. kolovoza 1886.
Otac: Germain (Herman) Fremon (Dreux, 26.svibanj 1796. - Sušak,13 rujan 1873.), majka: ??
Djeca: Charles (Trsat 21. rujan 1851. - Sušak 3. kolovoz 1936.)
Inžinjer, papiraš, tehnički ravnatelj Tvornice papira.
Nakon završenog školovanja i praktičnog rada u mnogim tvornicama papira u domovini, Frémont je 1838. zajedno s ocem Germainom (Hermanom), također vrsnim papirničarom, doselio Rijeku iz Francuske. Nastanili su se na Sušaku, a kasnije su sagradili kuću u Rijeci.
Iste godine pridružio se riječkoj Tvornici Papira. Bio je vrsni stručnjak papirničar, organizator i predani tehnički inovator. U to je vrijeme tvornica bila u uzlaznoj putanji razvoja i već je bila opremljena najsuvremenijim strojevima za proizvodnju papira u cijeloj Monarhiji. Svoje je znanje i sposobnosti Eugene pokazao na mjestu tehničkog ravnatelja i prvenstveno mu pripada zasluga za tehnički napredak tvornice, osobito cigaretnog papira koji je činio najveći udio u proizvodnji tvornice. Eugene ostaje u Tvornici papira punih 48 godina, do 1886. kad je umro od posljedica kolere.
Dvije godine nakon preuzimanja mjesta tehničkog direktora, Eugene odlazi na godinu dana u Francusku da u tamošnjim tvornicama papira prouči najnovije tehnička dostignuća na području proizvodnje papira. Vrativši se iz Francuske Frémont ja odmah u tvornici iskoristio svoja nova stečena iskustva.
Disrupto flumine Prekinut je tok Rječine, Prijevod (približan): Nenad Labus |
---|
Tijekom njegovog upravljanja tvornica je doživjela uspone, ali i padove. Prvi takav pad dogodio se 11. listopada 1852. kada je velika poplava u potpunosti uništila tvornicu. Skladišta su bila poplavljena, a strojevi teško oštećeni. Nakon tog udarca tvornica je potpuno preuređena i modernizirana. Rezultat obnove bila je potpuno nova tvornica znatno većeg kapaciteta od prethodne. Glavni rukovoditelj obnove bio je Eugene Frémont.
Stari vodeni kotači zamijenjeni su turbinama kojima je za dotok vode prokopano brdo uz obalu Rječine, pa se voda na turbine dovodila kroz tunel (slika ljevo). Taj dotok vode sagrađen prema novim i tehnološki modernijim nacrtima, a drvenu branu zamijenila je betonska. U krugu tvornice postavljena je 1854. godine ploča na kojoj je zapisano da su pod njegovim rukovođenjem izvršeni radovi kojima je 11. listopada 1852. prekinut tok Rječine pa uspostavljeno novo korito bušenjem stijene (slika gore).
Bili su potrebiti i novi parni uređaji, čime se ukupna pogonska snaga tvornice od prijašnjih 300 uvećala na 600 konjskih snaga. U to vrijeme pogoni tvornice zapošljavali su nevjerojatnih 600 radnika.
Novi val unapređenja tvornice bilježi se godine 1872. godine, još uvijek pod uspješnom upravom Eugenea Frémonta. Ovaj put izgrađena je nova brana, a istodobno je izgradnjom novog tunela pogonska vodena snaga dosegla jačinu od 1200 konjskih snaga.
Osim po tehnološkom razvoju, tvornica je bila napredna i u provođenju socijalne politike jer je već 1877. osnovala prvi mirovinski fond za radnike.
Cigaretni papir počinje se prvi puta proizvoditi 1890. godine. Te godine u tvornici radi 629 radnika s pet strojeva za proizvodnju papira. Sredinom devedesetih (1896.) tvornica je proizvodila ukupno 24.000 kvintala papira, od kojih je za pisanje i crtanje bilo 15.000, omotnog 5.000 i cigaretnog papira 2.000 kvintala.
Nakon smrti Eugenea 16. kolovoza 1886., na poziciji tehničkog direktora Tvornice papira naslijeđuje ga sin Charles (Trsat 21. rujan 1851. - Sušak 3. kolovoz 1936.) koji je radio u Tvornici papira od 1874. do 1882. Od 1882 do 1886. bio je počasni tehnički direktor mlina Žakalj, a 1893. odlazi u Zagreb gdje postaje tehnički direktor tamošnje tvornice papira.
Vidljivo je da su članovi obitelji Fremont bili vrsni papirničari. S zaradom od svoga znanja u proizvodnji papira napravili su i dvije ogromne kuće pa se može reći da su bili i investitori u graditeljstvu.
Obitelj je posjedovala dvije velike kuće u Rijeci koje je projektirao i gradio Sušački arhitekt Mate Glavan. Na kući "Fremont" Eugenea Frémonta na području riječke tržnice (Vatroslava Lisinskoga 4) Glavan je 1885. napravio projekt nadogradnje jugoistočnog dijela. Također je radio nadogradnju 3. i 4. kata (slika ljevo).
Nadalje, kako kaže ilirija sa foruma Croinfo.net, u ulici A.K. Miošića nalazi se kuća Charlesa Fremonta. U toj kući živjela je slikarica Božena Vilhar. Vlasnica prve privatne umjetničke galerije u Rijeci.
1886. Eugene je umro od posljedica kolere. Naime, 19. Lipnja 1886. u Rijeci se pojavio prvi prvi slučaj kolere. Kolera je trajala puna tri mjeseca. Od Lipnja do Rujna, u Rijeci, koja je tada brojila 18.000 stanovnika, bila su 162 smrtna slučaja i 98 ozdravljenja. U Rijeci se bolest prvo pojavilau Ljuštionici riže na Mlaki. U "Liečničkom viestniku" iz 1886. članak o koleri kaže:
"Ta bolest unešena je valjda kopnom iz Trsta u Rieku i to po željezničkih službenicih. Prvi slučaj pojavio se je dne 19. Lipnja, te je taj bolestnik dne 21. Lipnja umro. Diagnosa bijaše dvojbena u životu, dapače i kod razudbe, buduć je bolovao na kroničnoj Brigbtovoj bolesti bubrega."
Eugene i Charles Fremont su sahranjeni na Trsatskom groblju, polje B-I-12.
Ne znam je li itko još živ od te obitelji. Zadnji član, koji je pokopan na Trsatskom groblju je Augusta Fremont, umrla 14. siječnja 1989. (pogledaj ovu sliku)
Kreirali: - Nenad Labus
- SEAS
Izvori:
- II. seminar - Riječka tvornica papira
- LPR, Tvornica papira Rijeka-Hartera (1821-2005)
- Forum Croinfo.net, Obitelj Frémont, autor: Milić
- Kronologija Tvornice Papira Rijeka - Formula 1 Dictionary
- Bilion Graves, Charles Frémont