Ciotta Natalia
Rođena: Gerc, 1832.
Umrla: Rijeka, 19. ožujka (svibnja ?) 1895.
Natalia rođ. Ritter-Záhony, supruga najuspješnijeg gradonačelnika Rijeke Giovannia de Ciotte ili "Il Magnifico podesta", koji je svojom političkom i društvenom djelatnošću u Rijeci obilježio posljednja tri desetljeća 19. stoljeća. Bila je i bivša supruga Pietra Scarpe, sina Ignia Scarpe, veletrgovca drvom i žitom, vicekonzula u Danskoj, člana riječke gradske uprave i predsjednika Trgovačke komore Rijeke i čovijeka koji je pokrenuo turizam u Opatiji kada je izgradio Vilu Angiolinu.
Natalia de Ciotta - Ritter de Záhony, dama široke kulture, znamenita dobrotvorka i plodna austrijska spisateljica.
Natalija, podrijetlom svoje obitelji, ostvaruje mladenačko prijateljstvo s engleskom aristokratkinjom Emily Bulwer Lytton, kćerkom književnika i političara Edwarda Bulwera Lyttona. Nakon doseljenja u Rijeku, gdje je provela četrdeset i pet godina, udajom 1850. za veletrgovca i tvorničara Pietra Scarpu, imala je petero djece.
Nakon njegove prerane smrti 1863., sklopila je novi brak sa znamenitim gradonačelnikom i političarem Giovannijem de Ciottom s kojim je dobila još dvoje djece.
Godine 1867. na njen poticaj bio je osnovan njemački kulturni i dobrotvorni klub "Pic-nic Verein" koji je uspješno djelovao nekoliko godina. Bila je pokroviteljica mnogih dobrotvornih udruga Giovannija de Ciotte.
Njena je visoka društvena uloga bila uvjetovana činjenicom da su joj supruzi pripadali najuglednijim i najbogatijim posjedničkim obiteljima svoga vremena: obojica su bili Riječani, umirovljeni austrijski časnici, poduzetni i podjednako djelatni u vojnim i u civilnim poslovima, zalažući se prije svega za javnu dobrobit i interese rodnoga grada.
Takvom buržoaskom genealoškom, društvenom i kulturnom miljeu pripadala je i Natalija de Ritter-Zahóny plemenita ne samo po svome podrijetlu nego i rijetko nesebičnoj naravi. Stupanjem u krug moćnoga riječkoga veletrgovačkoga klana Scarpa, generacijama povezanog s društvenim elitama Trsta i Beča, potom proširen i još bolje utvrđen pozicijom supruge riječkoga gradonačelnika Giovannija viteza Ciotte (slika lijevo), u tadašnjem tisku s ponosom nazivahu "Magnifico Podestà". Ona je zasigurno utjecala na kozmopolitsku širinu njegovih pogleda i uvijek napredna stremljenja, potičući ga u svim velikim projektima i inicijativama, uvijek mu pružajući potporu kao razborita životna suputnica, obrazovana i duhovita žena, mudra i odmjerena savjetnica.
Ali nikada nije aktivno bavila politikom, prepuštajući to suprugu i njegovim mnogobrojnim suradnicima.
Osobito je značajan utjecaj ostavila na području kulture i društvenoga života, nesebično pomažući i podupiruću lokalne dobrotvorne ustanove, školske zavode i gradsku sirotinju.
Kao istaknuta spisateljica, autorica popularnih romana i putopisa, značajna predstavnica austronjemačkog kulturnog kruga, stekla je značajan ugled među čitateljstvom tadašnje Austro-Ugarske monarhije, od Rijeke i rodnog Trsta, do Budimpešte, Beča i Berlina. Njemačka i mađarska publika, kao i tadašnja novinska kritika, prihvaćale su njezine radove s velikim zadovoljstvom i zanimanjem, a podjednako i domaća riječka publika. Stoga, njen život i djelo još uvijek privlače svojom neobičnošću, osebujnošću i snažnom ženskom individualnošću koja svojom energičnošću, senzibilnošću i ustrajnošću uspješno nadvladava sve ograničenosti svoga vremena, kao i brojne društvene predrasude koje u to doba ženi nameću tradicionalni patrijarhalni jaram kreposne supruge i uzorne domaćice.
Natalia de Ritter-Záhony pruža sasvim atipični ženski curriculum vitae, koji svojom "devijantnošću" jasno najavljuje postupnu društvenu emancipaciju pripadnica nježnijeg spola u okvirima kozmopolitskog austrougarskog kulturnog miljea.
Kreirao ©: Nenad Labus
viši savjetnik konzervator-dokumentarist u mirovini,
Konzervatorski odjel Rijeka